حسین کریمی

بورس استانبول

اطلاعات و آشنایی با بورس استانبولBIST (Borsa Istanbul)

✅ بورس استانبول یکی از بورس های بزرگ جنوب شرق اروپاست که در سال ۲۰۱۳ و با ادغام بورس سهام استانبول، بورس طلای استانبول و بورس TurkDex که بورس قراردادهای مشتقه واقع در ازمیر ترکیه بود تشکیل گردید و تحت نام Borsa Istanbul  به عنوان شرکتی با ساختار سهامی عام فعالان خود را با پذیرش و معامله انواع محصولات و دارایی های مالی و قراردادهای مشتقه آغاز نمود.

◀️ در واقع بورس استانبول را می توان بازاری متنوع با انواع محصولات در کلاس دارایی های مختلف مالی و کالایی ارزیابی کرد که به خوبی توانسته ضمن استقلال عملکرد هر یک از بازارها و ابزارهای معاملاتی، توازن و یکپارچگی بازار را به عنوان بازاری مستقل و چند بعدی حفظ و تداوم بخشد.

◀️ ارتباطات مؤثر منطقه ایی و بین المللی با بازارهای بورسی بزرگ در دنیا، استفاده از فناوری های معاملاتی شرکت های صاحب نام و در عین حال توسعه فناوری های بومی در بستر تعاملی با تکنولوژی های روز و مشارکت شرکت های دانش بنیان در فرآیند توسعه و تکامل بورس از ویژگی های بورس استانبول است.

◀️ یکی از دلایل توفیق بازار بورس استانبول برقراری ارتباط موثر و عضویت در نهادهای بین المللی و تلاش برای ثبت و استقرار نهادهای جهانی بازار سرمایه در استانبول به عنوان مرکز مالی ترکیه و در نگاه وسیع تر منطقه است.

◀️ همچنین تلاش و توفیق در اخذ کرسی های بین المللی نظیر ریاست فدراسیون جهانی بورس ها و صدور مجوز فعالیت برای شرکت های بزرگ کارگزاری بین المللی در بورس و ایجاد دفاتر بانک های خارجی و همکاری با نهادهایی همچون بورس فلزات لندن در استقرار انبارهای LME در ترکیه از جمله این تلاش هاست.
✅ بازارها و محصولات

◀️ بازار دارایی های مالی:
🔸 سهام، اوراق بهادار، صندوق های سرمایه گذاری، شاخص سهام، شاخص طلا، شاخص های مدیریت ریسک، قراردادهای شبه اختیار Warrant

◀️ بازار بدهی:
🔸 بازار متشکل اوراق بهادار با سود ثابت، و معاملات رپو (بازخرید)

◀️ بازار مشتقه:
🔸 آتی و اختیار تک سهم، آتی و اختیار شاخص، آتی ارز، آتی و اختیار طلا، پلاتین و نقره، مشتقه کالایی

◀️ بازار فیزیکی:
🔸 فلزات گرانبها و الماس

به بالای صفحه بردن
تماس با ما